The New Patriotic Party held its parliamentary primaries for the remainder constituencies earlier today with some big names winning their bid to represent the part in Parliament during the December 7 elections.

While it was all joy for some of the aspirants, some of the incumbent Members of Parliament who were important voices for the party in the house lost their seats to the new and young bloods.

The “world bank” of the governing New Patriotic Party, Bantama overwhelmingly voted for the Deputy Chief of Staff cum political assistant to the president. Francis Asenso Boakye had 456 of the votes cast as opposed to his contender, the incumbent Daniel Oyem Aboagye’so paltry 122.

Below is the list of the incumbent MPS who lost:

Greater Accra Region:

Nana Akua Owusu Afriyieh – Ablekuma North
Vincent Sowah Odotei – La Dadekotopon
Ahmed Arthur – Okaikwei South
Kofi Brako -Tema Central
Alhaji Habib Saad – Bortianor Ngleshie Amanfro

Ashanti Region:

Daniel Okyem Aboagye – Bantama Constituency
Kwabena Owusu Aduomi – Ejisu Constituency
Collins Owusu Amankwah – Manhyia North Constituency
Ben Abdallah Banda – Offinso South Constituency
Kennedy Kankam – Nhyiaeso Constituency
Kwame Asafu-Adjei – Nsuta/Kwamang/Beposo

Central Region:

Anthony Effah – Asikuma-Odoben-Brakwa
Abraham Odoom – Twifo Atti Morkwa

Western Region:

Joe Mensah – Kwesimintsim constituency
Ato Panford-Shama Constituency
Alex Agyeku-Mpohor Constituency
Patrick Bogyako Kwame Saime- Amenfi East Constituency

Upper East Region:
Joseph Kofi Adda – Navrongo Central Constituency

Upper West Region:
Godfred Bayong Tangu-Wa East Constituency
Patrick Adama-Sissala West
Ridwan Abass-Sissala East

Eastern Region:

Mark Assibey-Yeboah – New Juaben South Constituency
William Agyapong Qauitoo – Akim Oda Constituency
Seth Kwame Acheampong – Mpraeso constituency
Ama Sey- Akwatia Constituency
Opare Ansah – Suhum Constituency
Kwabena Ohemeng- Tinyase Kade Constituency
Seth Akyeampong- Mpraeso Constituency
Robert Kwasi Amoah – Achiase Constituency

Northern Region:

Alhaji Wahab Wumbei – Tolon Constituency
Charles Bintin – Saboba Constituency

Bono Region:

Dr. Kwabena Twum Nuamah – Berekum East Constituency
Kwasi Sabi – Dormaa East Constituency

North-East Region:

Dr. Sagre Bambangi – Walewale Constituency

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here